tel. +48 694 99 21 67
  Poniedziałek 9:00-18:00
  40-095 Katowice ul. Stawowa 10
  Max@Kantor.Katowice.pl
aktualizacja : 2021-09-18 15:18:16
Ceny hurtowe
WalutaJedn.KupnoSprzedaż
euroEUR14.57104.5960
Ceny detaliczne
WalutaJedn.KupnoSprzedaż
euroEUR1 4.53004.5980
Ceny bilonów (USD dolar : banknoty 1 $)
WalutaJedn.KupnoSprzedaż
euroEUR13.00004.6000

Wymiana euro w Katowicach

Na stronie znajduje się krótki opis waluty i jej geneza powstania, warunki przystąpienia krajów do Strefy oraz inne ciekawe informacje. Podany jest również aktualny kurs euro w kantorze w Katowicach na ulicy Stawowwej 10, który jest na bieżąco aktualizowany. Mamy możliwość działania jak kantor internetowy dokonując wymiany za pomocą kont bankowych. Zapraszamy do naszych placówek w Katowicach, Rybniku i Raciborzu.

Euro

Środek płatniczy w dwunastu krajach członkowskich Unii Europejskiej. Narodowe waluty w tych krajach zostały wycofane. Graniczny znak przedstawia grecka litera epsilon która została przecięta dwoma równolegle położonymi liniami. Dla niektórych symbol to wyzwanie do dolara amerykańskiego, który także posiada dwie linie pionowe, ale dla nas europejczyków ma to być symbol cywilizacji europejskiej, jej korzeni i znakiem połączenia krajów w jeden organizm posiadający siłę i stabilizację. KOD ISO 4217: EUR.

Utworzenie waluty euro
Uchwała o stworzeniu wspólnej waluty na naszym kontynencie w ramach struktury "Unia Europejska" zapadła podczas spotkania w Maastricht i stworzonego traktatu. Początki Euro były trudne, na skutek trudności wynikłych z porażki Unii Monetarnej nazywanej potocznie "wężem walutowym", wprowadzenie Euro musiało zostać przesunięte. Po pojawieniu się Europejskiego Banku Centralnego i systemu Euro-system wtedy dopiero można mówić o faktycznym pojawieniu się tej waluty.

Państwa które chcą wieść to tzw. Strefy Euro muszę wywiązać się z nałożonych kryteriów, postaram się je po kolei wymienić :

1. Zadłużenie publiczne - zwane również długiem nie może przekraczać sześćdziesiąt procent Produktu Krajowego Brutto.
2. Deficyt budżetowy nie może przekroczyć trzy procent Produktu Krajowego Brutto.
3. Inflacja nie może przekroczyć 1,5% średniego współczynnika inflacji do trzech krajów gdzie jest ona najmniejsza.
4. Zanotowany w ostatnich dwóch latach stabilny kurs transakcji walutowych.
5. Oraz stopy oprocentowania z tych długoterminowych nie przekroczą dwóch procent średniej stopy również w trzech krajach Unii Europejskiej.

Początki
Na początku istnienia tylko 12 krajów mogło przystąpić do aktualnie największej strefy finansowej. Pierwszego stycznia 2002 roku w skład strefy wchodziły oczywiście Niemcy poza tym Francja, Włochy, Hiszpania, Austria, Belgia, Finlandia, Grecja, Holandia, Irlandia, Luksemburg i Portugalia. Ale walutami operowały również inne kraje ze względu na umowy tj. San Marino, Watykan, Andora, Czarnogóra, Kosowo a w 2007 roku do tych dwunastu krajów dołączyła Słowenia. Trzeba także zaznaczyć że do tej strefy nie przystąpiły trzy kraje które były w Unii, z perspektywy czasu może to i dobrze dla tych krajów, Dania, Szwecja i Anglia.

Wymiana walut w tych krajach.
Na początku Euro było w obiegu tylko w bankach jako waluta rozliczenia i w normalnym obiegu jej nie było. Z początkiem roku 2002 a dokładnie 1 stycznia nastąpiła największa jak do tej pory operacja walutowa kiedy to zostały wymienione banknoty i monety państw należących do strefy euro. Proces wymiany trwał do 01.07.2002. Do tego czasy zostały wycofane waluty narodowe tych państw, a każda waluta miała swój przelicznik w stosunku do euro. Drukowanie banknotów które mają jednolity wygląd odbywa się w dwunastu różnych drukarniach pod kontrolą Europejskiego Banku Centralnego, a monety wytwarza się w mennicach krajów członkowskich i też mają taki sam kształt tylko rewers dla każdego jest inny i każdy kraj ma swój. Awersy na tych najmniejszych nominałach czyli od 1 do 5 centów pokazują Europę na mapie świata, co ciekawe zaznaczono wszystkie kraje nawet te które nie są w strefie euro, 50 centów, 20 centów, i 10 centów przedstawiają kraje członkowskie, a dwa i jedne euro kraje połączone w całość.

Inne kraje
Na rynku walut unikalnych - numizmatycznym pojawiły się próbne waluty naszego kraju, Anglii, Szwecji i Danii. Pojawiły się dwie wersje produkowane na Słowacji których wykonanie zleciły polscy kupcy monet numizmatycznych oraz w Wielkiej Brytanii na zlecenie firmy zagranicznej. Banki od tych emisji stanowczo się odcinają, nie ma jednak żadnych przeszkód jeśli chodzi o handel tymi monetami jednak ceny ich są dość wygórowane. Są tez "waluty euro" krajów nie należą do Unii np. Szwajcarii, Szkocji i Padanii. Oficjalną walutą w Kosowie i Czarnogórze jest też Euro.

Nominały
Euro występuje w banknotach : 500 euro, 200 euro, 100 euro, 50 euro, 20 euro, 10 euro, 5 euro, 1 euro (moneta), 2 euro (moneta), 50 centów (moneta), 20 centów (moneta), 10 centów (moneta), 5 centów (moneta), 2 centy (moneta), 1 cent (moneta).

Informacje odnoście pojawienia się Euro w naszym Kraju.
Zgodnie z podaną 8 lutego 2006 roku informacja przez Ministerstwo Finansów, nasz kraj dopiero w 2009 roku będzie spełniał wszystkie warunki aby wejść do Strefy Euro - które są podane w programie konwergencji, niestety nie przewiduje si szybszego terminu.

Ogólny kryzys Strefy Euro w 2012
Dzisiaj Strefa Euro przechodzi kryzys, banki przestają wierzyć Politykom którzy przekonują o stabilizacji. Najważniejsze państwo Niemcy dotknął kryzys zadłużeniowy i inwestorzy zaczęli mieć wątpliwości co do możliwości tego kraju bycia jako główna podpora. Gospodarki krajów Unii Europejskiej przechodzą kryzys, ma to bardzo istotny wpływ na kurs walut, dochodzi do dużych wahań, spekulacji. Na tak niestabilnym rynku trzeba być bardzo ostrożnym, dlatego tak wiele uwagi poświecą się notowaniom na rynkach i giełdach.

Aktualne banknoty

Obraz przedstawia awers serii pierwszej wprowadzonej w 2002 roku, banknot pięć euro jest banknotem najniższej wartości, wyróżnia się szarą kolorystykę przedstawia mosty i łuki w architekturze klasycznej.

Rewers banknotu 5 euro serii pierwszej z 2002 roku, w szarej tonacji można zobaczyć most w architekturze klasycznej oraz mapę Europy.

Awers 10 euro seria pierwsza z 2002 roku, kolorystyka różowa z elementami architektury klasycznej.

Rewers 10 euro seria pierwsza z 2002 roku. Na banknocie widnieje most w architekturze romańskiej oraz mapę Europy.

Awers 20 euro pierwsza edycja z 2002 roku., kolorystyka niebieska przedstawia okno w architekturze gotyckiej.

Rewers banknotu 20 euro z 2002 roku, obraz przedstawia most w architekturze gotyckiej

Wejście do kantoru

Kantor MAX Katowice


Czynne
poniedziałek9:00-18:00
wtorek9:00-18:00
środa9:00-18:00
czwartek9:00-18:00
piątek9:00-18:00
sobota9:00-15:30
niedzielanieczynne

Waluty świata | Kantory w Polsce | Facebook | Regulamin | Polityka cookies
Kursy walut umieszczone na stronie nie stanowią oferty w rozumieniu prawa i stanowią wyłącznie informację dla klientów.
Copyright © 2001 www.Kantor.Katowice.pl